Margita Vukorepa

GRAĐANSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE - ŠKOLSKA GODINA 2014./2015.

Planiranje izrade Izvedbenog školskog programa Građanskog odgoja i obrazovanja kao nadopuna Godišnjeg plana i programa rada Drvodjeljske škole Zagreb

Koraci u izradi:  -  upoznati sve nastavnike s programom Građanskog odgoja i obrazovanja

N.N. 104/14  od 28.8.2014.

-  u izradu Izvedbenog školskog programa Građanskog odgoja i

obrazovanja uključuju se stručna vijeća

-  izrađeni Izvedbeni  program GOO

integrira se u nastavni plan i program i Školski kurikulum

-  nastavnici zajednički  planiraju teme i ishode na naćin da

pronalaze poveznice u nastavnim jedinicama pojedinih

predmeta, kao  i  izvanučioničkim aktivnostima

-  tijekom godine provodi se mjesečno planiranje i

programiranje  ishoda  GOO

PLAN INTEGRIRANJA PROGRAMA MEĐUPREDMETNH SADRŽAJA GOO U POSTOJEĆE PREDMETE  I IZVANUČIONIČKE AKTIVNOSTI

MEĐUPREDMETNO - 20 SATI U SKLOPU SVI PREDMETA

Navedeni broj sati ne znači povećanje broja sati,nego integriranje i koreliranje sadržaja s ciljem istodobnog razvijanja i predmetne i građanske kompetencije.

SAT RAZREDNIKA  -   5 SATI

Navedeni broj sati uključuje teme predviđene planom SRZ .

IZVANUČIONIČKE AKTIVNOSTI      -  10 SATI

Ostvaruju se suradnjom škole i lokalne zajednice. U njih trebaju biti uključeni svi učenici prema njihovim interesima i mogućnostima škole. Oblici uključivanja mogu biti različiti : na razini cijele škole, pojedinog razreda ili skupine učenika. Obuhvaćaju istraživačke aktivnosti ( npr.zaštita potrošača), volonterske aktivnosti ( npr: pomoć starijim osobama ili osobama s posebnim potrebama, djeci koja žive u siromaštvu), organizacijske aktivnosti (npr. obilježavanje posebnih tematskih dana), proizvodno inovativne aktivnosti (npr. zaštita okoliša, rad u školskoj zadruzi) i druge srodne projekte i aktivnosti.

VOĐENJE DOKUMENTACIJE ZA PRAĆENJE I VREDNOVANJE POSTIGNUĆA

IMENIK UČENIKA

Postignuća učenika upisuju se u odgovarajuću rubriku GOO, a u rubriku za bilješke upisuje se vrsta aktivnosti prema elementima ocjenjivanja. U rubriku bilježaka upisuju se ona zapažanja o učeniku koja pomažu u konačnom vrednovanju postignuća učenika u GOO.Nastavnik kroz ocjenjivanje unutar svog predmeta opisno prati postignuća učenika u području GOO. ocjena se donosi kao poticajna komponenta za dobar učenikov rad , kao dio elementa ocjene pojedinog predmeta.Nastavnici trebaju informirati učenike o elementima praćenja i ocjenjivanja.

DNEVNIK RADA

Navesti nastavnu jedinicu prema planu i programu predmeta.

Označiti da je obrađena tema iz GOO kraticom "GOO".

U rubrici bilježaka navesti temu GOO-a koja je obrađena na integrirani način u predmetnoj temi.

RAZREDNA MAPA GOO-a

U razrednu mapu Građanskog odgoja i obrazovanja ulaže se :

1. Izvedbeni školski program međupredmetnih i interdisciplinarnih sadržaja GOO-a

2. Kopije priprema za izvođenje nastave određenog predmeta u kojoj su jasno označene teme i ishodi GOO-a, najuspješniji uradci učenika, materijali vezani za  izvanučioničke aktivnosti, projekte i slično.

POMOĆ NASTAVNICIMA

- zajedničko planiranje

- predavanja kolega na stručnim vijećima

- pokazivanje primjera iz prakse na sjednicama Nastavničkog vijeća

- razmjenjivanje priprema

- mrežna stranica škole - npr. predstavljanje aktivnosti u provedbi GOO, informiranje o aktivnostima učenika u zajednici ili pak predstavljanje metoda rada prikladnih za pripremu i provedbu GOO

Metode uspješnog poučavanja i učenja GOO

Kao primjerene metode za ostvarivanje ishoda GOO su one koje polaze od iskustva učenika, potiču ih na sudjelovanje u zajedničkim aktivnostima i suradnji u traženju donošenja odluka, ali i u kritičkom propitivanju učinaka tih odluka u odnosu na svakog od njih i zajednicu kojoj pripadaju.Nisu isključene individualne metode učenja, no bitno je da se one koriste kao polazište za provođenje zajedničkih aktivnosti.

Kroz GOO učenici se osposobljavaju za aktivno i odgovorno građanstvo. Očekuje se upotreba interaktivnih nastavnih metoda učenja i poučavanja usmjerenih na iskustveno, timsko, suradničko i radioničko učenje.

Od svakog nastavnog predmeta traži se razvoj određenih vještina i stavova, odnosno vrijednosti koje pridonose ostvarivanju GOO.

Krovna mapa za ovu stranicu nije postavljena, pa nema dokumenata za prikaz.

« Siječanj 2021 »