Svjetlana Mihelić

Vukovar, 18. studeni 2021.

Prošle školske godine, i godinu prije i još godinu prije odlazili smo kao razred, zajedno, u Vukovarsku ulicu zapaliti svijeće i minutom šutnje odati počast za poginule branitelje.

Ove školske godine u tome nas je spriječila nastava na daljinu (online), pandemija korone koja nas je ostavila dva puta u samoizolaciji.

U tišini doma svoga,odali smo počast, svatko osobno.

Kako bi obilježili zadnju godinu školovanja  u Drvodjeljskoj školi jednoglasno smo odlučili da Veronika  nacrta  Vodotoranj, simbol Vukovara.

Ovo je djelić sjećanja i neka ta sjećanja ostanu trajna.

Sa štovanjem,

4.R- drvodjeljski tehničar restaurator

Autor teksta: Svjetlana Mihelić, razrednica

Autor crteža: Veronika Šimunec, učenica

Zašto "Zlatni rez"

Zlatni rez (simbol: φ  φ {\displaystyle \varphi }) je matematičko-strukturalni pojam kojeg se najčešće veže za umjetnost, jer je u povijesti umjetnosti najčešće korišten. To je način podjele neke vrijednosti s djeliteljem od približno 1,6. Poznat je i kao zlatna sredina te božanski ili zlatni omjer.

Zlatni rez je kompozicijski zakon u kojem se manji dio prema većem odnosi kao veći dio prema ukupnom. U praksi, ako želimo podijeliti nešto na taj način, podijelimo ga na 13 jednakih dijelova i onda to podijelimo u omjeru 8:5, ili ga pak podijelimo na 21 jednaki dio pa to onda u omjeru 13:8, itd. Na što se više dijelova podijeli, to smo bliži točnom zlatnom rezu, no do točnog zlatnog reza nikada se ne dolazi jer je taj broj zapravo aproksimacija (približnost), a matematička formula glasi mu:

φ = √ 5  + 1 = 1, 618 033 988 749 894 848  približno 1,6

2

Jedan od najpoznatijih hrvatskih artefakata, Bašćanska ploča*, napravljena je u približnom omjeru zlatnog reza. U Italiji postoji mnogo primjera crkava i dvoraca u toj kompoziciji. Također, na savršenom ljudskom tijelu sve je u odnosu 1:1,618033.[1]

Slika omjeri na pravcu, primjer zlatnog reza u odnosu na dužinu

Teorija zlatnog reza započeta je još u antici, a svoj procvat imala je u renesansi, kada su umjetnici i matematičari (ali i fizičari i astrolozi) tražili savršenstvo u kompozicijama poznatih struktura.

*Bašćanska ploča starohrvatski je spomenik, pisan prijelaznim oblikom glagoljice,

oko 1100. godine. Pronađena je 15. rujna 1851. godine u crkvi    sv. Lucije u Jurandvoru    kod Baške na otoku Krku, zahvaljujući bašćanskom kleriku Petru Dorčiću.

Spomenikom je dokumentirano darovanje zemlje hrvatskoga kralja Dmitra Zvonimira mjesnom benediktinskom samostanu. Danas se čuva u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti, a u crkvi Sv. Lucije nalazi se njezina kopija.

Ishodi učenja

1. Definirati zlatni rez

2. Navesti broj dobiven formulom

3. Objasniti odnose dimenzija

4. Prepoznati starohrvatski artefakt

Učiti kako učiti

uku A.4/5.2. 2. Primjena strategija učenja i rješavanje problema Učenik se koristi različitim strategijama učenja i samostalno ih primjenjuje u ostvarivanju ciljeva učenja i rješavanju problema u svim područjima učenja.

uku C.4/5.3.Interes Učenik iskazuje interes za različita područja, preuzima odgovornost za svoje učenje i ustraje u učenju.

Informacijske i komunikacijske tehnologije

ikt A.5.2.Učenik se samostalno služi društvenim mrežama i računalnim oblacima za potrebe učenja i osobnoga razvoja.

ikt B.5.1.Učenik samostalno komunicira u digitalnom okružju

ikt C.5.4.Učenik samostalno i odgovorno upravlja prikupljenim informacijama

osr A.5.3. razvija svoje potencijale

Korelacija predmeta

- Matematika

Vrednovanje

- za učenje (radni listić odgovori na pitanja)

- kao učenje (procjena odgovori na pitanja)

Aktivnost je provedena kroz dva školska sata

Zadatak za D.Z. - na internet stranicama pronaći pismo glagoljice

Pišemo glagoljicom

- U sklopu predmeta Oblikovanje i nastavne jedinice Zlatni rez spomenuli smo Bašćansku ploču. Ponovili smo njeno značenje kao artefakta.

Pomoću pisma glagoljice, znakovnog pisma, odlučili smo napisati svoja imena. Prije toga stavili smo znakovno pismo ispred sebe kako bi naša imena bila toćno napisana. Prisjetimo se kako ono izgled...

*Republika Hrvatska proglasila je 2014. godine "umijeće čitanja, pisanja i tiskanja glagoljice" hrvatskim nematerijalnim kulturnim dobrom te je odredila mjere zaštite (NN 64/2014).

Ishodi učenja

1.Prepoznati pismo

2. Razviti poštovanje prema tradicijskom artefaktu

3. Razviti osjećaj  pisanja znakovnim pismom

Učiti kako učiti

uku C.4/5.3.Interes - Učenik iskazuje interes za različita područja, preuzima odgovornost za svoje učenje i ustraje u učenju.

Informacijske i komunikacijske tehnologije

ikt A.5.2. Učenik se samostalno služi društvenim mrežama i računalnim oblacima za potrebe učenja i osobnoga razvoja

ikt B.5.1.Učenik samostalno komunicira u digitalnom okruženju

ikt C.5.4. Učenik samostalno i odgovorno upravlja prikupljenim informacijam

osr A.5.3. Razvija svoje potencijale

osr C.5.4.Analizira vrijednosti svog kulturnog nasljeđa u odnosu na multikulturalni svijet.

Korelacija pedmeta

- Povijest umjetnosti

Vrednovanje

- kao učenje (procjena napisanih imena)

Učenici procjenjuju koje je ime najbolje napisano. Većina ih je zadovoljna. Razmatramo situaciju i odlučujemo koristiti Shape Collage i postaviti imena kako bi pokazali da uz malo truda i volje,  sve se može!

Aktivnost je provedena kroz dva školska sata

Ali to nije sve. Radimo na projektiu "Od ideje do gotovog slova"

"Od Ideje do gotovog slova"

Projekt učenika 4.R razreda nastavlja se u sklopu predmeta Oblikovanje i pisma glagoljice. Kroz prezentaciju smo ponovili koje su zadane smjernice projekta, izraditi sliku i svitak s imenima završnog razreda drvodjeljskog tehničara restauratora šk. god. 2021./2022. Kako je navedeno u projektu pisat će se na posebnom papiru pomoću pera i tinte. Okvir ćemo dati  napraviti u šk. radionici. Ostale kopije bit će u obliku svitka https://hr.wikipedia.org/wiki/Svitak