Park prirode Učka i Opatija

Autor: Lada Vrban Borčić, 5. 5. 2017.

Dva razreda...

Dva razreda 3.c tehničari zaštite prirode i 4.a šumarski tehničari, su u pratnji nastavnica Antonije Kovačević, Tomislave Mimice i Martine Teslak uputili su se na stručnu ekskurziju. Cilj im je bio obići park prirode Učka i grad Opatiju.

Park prirode Učka se nalazi u planinskom masivu Učke u Hrvatskoj, u blizini grada Rijeke i obuhvaća površinu od 160 četvornih kilometara. Park prirode je proglašen zaštićenim područjem 1999. godine. Blizina mora pogoduje specifičnoj klimi i bujnoj vegetaciji do vršnih predjela. Geologija Učke je vrlo osebujna. Park posjeduje nevjerojatnu biološku raznolikost i bogatstvo različitih biljnih i životinjskih vrsta te nekoliko različitih visinskih pojasa šumske vegetacije.
U Opatiji osim samog grada, učenici su obišli i dva prekrasna lokaliteta: park sv. Jakova i park Angiolina koji su sagrađeni 1884. godine te se prostiru na površini od 3,64 ha, a u njima nalazimo oko 150 vrsta biljaka iz svih krajeva svijeta. Klima Opatije pogodovala je očuvanju ove vrijedne vegetacije, jer veliki broj oborina i mediteranska klima omogućili su bujan rast vegetacije. U parku među mnogim zanimljivim vrstama posebno mjesto zauzima japanska kamelija koja je postala prepoznatljiv simbol Opatije. Ovi parkovi zbog svoje ljepote se smatraju jednim od najljepših u Hrvatskoj.
Kako je bilo na ekskurziji što se sve moglo vidjeti detaljnije pogledajte ovdje.