Forum promocije strukovnog obrazovanja

Autor: Lada Vrban Borčić, 29. 5. 2017.

U Multimedijalnoj dvorani...

U Multimedijalnoj dvorani Ministarstva znanosti i obrazovanja održan je Forum promocije strukovnog obrazovanja. Središnja tema Foruma je bila promocija i popularizacija strukovnog obrazovanja, a priređen je u okviru posjeta izaslanstva Europskoga centra za razvoj strukovnog osposobljavanja (CEDEFOP), na čijem je čelu direktor Joachim James Calleja.  CEDEFOP, kao agencija Europske unije, pomaže Europskoj komisiji, ali i državama članicama Europske unije te socijalnim partnerima u razvoju odgovarajućih politika strukovnog obrazovanja i osposobljavanja.

Forum je otvorio ministar znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Pavo Barišić. Najavio je da će se, u suradnji s CEDEFOP-om i nacionalnim dionicima, napraviti pregled naukovanja i utvrditi na koje izazove moramo odgovoriti i što nam je za to potrebno te je uvjeren kako upravo takvi projekti i partnerski odnos s dionicima stvaraju temelj za vrijedne preporuke u osiguranju kvalitete naukovanja, promocije i unaprjeđenja strukovnog obrazovanja. „ Reforma obrazovanja u području  strukovnog obrazovanja i osposobljavanja treba posebice ojačati modele učenja  temeljenog  na radu te utjecati na promjene u stavovima prema strukovnom obrazovanju i osposobljavanju koje se  doživljava kao druga, loša opcija u odnosu na  gimnazijsko obrazovanje“, istaknu je  Barišić.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja prezentiralo i dva najbolja primjera strukovnog obrazovanja u Republici Hrvatskoj: Srednju školu Matije Antuna Reljkovića iz Slavonskog Brooda i Srednju školu Stjepana Sulimanca iz Pitomače, koje su  prezentirali njihovi ravnatelji Josip Ivoš i Vlado Prskalo. Ravnatelji su govorili o vlastitim iskustvima, napretku, ciljevima i izazovima s kojima se susreću.

Predstavljene su i buduće aktivnosti unaprjeđenja strukovnog obrazovanja koje će Ministarstvo u suradnji s dionicima strukovnog obrazovanja provoditi u nadolazećem razdoblju.

Forumu su prisustvovali svi ključni dionici sustava strukovnog obrazovanja: pročelnici sektora ministarstva znanosti i obrazovanja, ravnatelji agencija, predstavnici različitih ministarstava, predstavnici hrvatskog gospodarstva i komora, koji su predstavili svoje aktivnosti s ciljem promocije strukovnog obrazovanja te buduće planove na tom području. Osim Joachima Jamesa Calleja na Forumu je bio prisutan i veleposlanik Švicarske Konfederacije u Hrvatskoj gosp. Stefan Estermanni.

Cilj ovakvih i sličnih događanja je jačanje strukovnog obrazovanja kroz njegov ugled u društvu.

Na Forumu je iz naše škole bio prisutan nastavnik Ante Grbavac.